2024 r. stał się początkiem nowej ery w Felgenhauer. Przedsiębiorstwo, którego sercem od ponad pół wieku jest stal, rozszerzyło działalność również o produkcję komponentów aluminiowych. – To nasza odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku. Wierzymy, że aluminium ma przed sobą obiecującą przyszłość – mówi head of production w Felgenhauer Adam Stróżyk. Co to oznacza dla Klientów firmy?
Dlaczego aluminium?
Aluminium jest najcześciej stosowanym metalem nieżelaznym na świecie. Wykorzystują go branże, takie jak OZE, transport, motoryzacja i budownictwo. Spotykany jest w artykułach codziennego użytku, chociażby w postaci opakowań. Jego popularność wynika nie tylko z właściwości, ale również wysokiego stopnia recyklingu, któremu może być poddawany nawet kilkakrotnie. W efekcie trzy czwarte wyprodukowanego dotąd aluminium wciąż pozostaje w obiegu.
Możliwość przetworzenia i ponownego wykorzystania wspomaga rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, a tym samym realizację globalnych ambicji klimatycznych. Aluminium wspiera dekarbonizację innych sektorów, w tym właśnie transportu. Lżejsze pojazdy potrzebują mniej energii do tego, by się przemieszczać, przez co generują mniej emisji i redukują koszty firm.
„Ponad 90% metalu jest odzyskiwane po zakończeniu fazy użytkowania pojazdu i ponownie wykorzystywane do tworzenia nowych produktów aluminiowych przy użyciu jedynie ułamka energii potrzebnej do wytworzenia pierwotnego aluminium”.
European Aluminium
Po aluminium coraz chętniej sięga branża kolejowa. Metra, tramwaje, pociągi stają się lżejsze, tańsze w eksploatacji, szybsze i to bez uszczerbku na ich wytrzymałości.


Nowy materiał, nowe urządzenie – ELUMATEC SBZ 151
Praca z aluminium może oznaczać krótszy czas realizacji zamównienia, ponieważ często wymaga mniej roboczogodzin niż w przypadku produkcji tego samego elementu ze stali. W obu wariantach należy jednak dostosować procesy produkcyjne tak, by zapewnić najwyższą precyzję i niezawodność. Dotychczasowe projekty z zastosowaniem stali, które były realizowane przez Felgenhauer dla kolei, spotkały się pozytywną oceną. Firma potrafi więc sprostać wymaganiom branży, a inny materiał potrzebował jedynie odpowiedniego przygotowania i inwestycji.




W grudniu 2023 r. w Felgenhauer pojawiło się nowe centrum obróbcze ELUMATEC SBZ 151 przeznaczone do profili aluminiowych i cienkościennych profili stalowych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj . Obecnie firma obrabia z jego pomocą dwa rodzaje profili aluminiowych: podłogowe i dachowe.
Urządzenie przeprowadza wiele procesów równocześnie i to z aż sześciu stron. Umożliwia frezowanie, wiercenie, nacinanie gwintów, gwintowanie, podcinanie i cięcie profili o długości ponad 20 metrów. To znacznie usprawnia całą produkcję. Nie dziwi więc fakt, że po roku w hali stoją już dwie takie maszyny. – Zaletą ELUMATEC jest to, że bardzo szybko można go przezbroić, wymienić oprzyrządowanie i zoptymalizować – zaznacza kierownik produkcji.


Początkowo obróbką aluminium zajęli się doświadczeni pracownicy Felgenhauer, którzy przeszli szkolenie z zakresu obsługi. Następnie zatrudniona została nowa kadra. Dużym atutem jest fakt posiadania przez przedsiębiorstwo własnej narzędziowni . Do tej pory dział ten tworzył oprzyrządowanie na potrzeby produkcji elementów ze stali, a obecnie wspiera również produkcję z aluminium. Spawanie profili aluminiowych jest procesem półautomatycznym z zastosowaniem robota, którego obsługuje operator. Proces ten wygląda więc inaczej niż w przypadku stali i dlatego w zakresie przyrządów także niezbędne było poszerzenie zakresu umiejętności.
– Nie jest to jednak cały nasz potencjał związany z aluminium. Produkujemy także ściany boczne tramwajów i jesteśmy przygotowani na to, by przyjąć inne projekty – podkreśla Adam Stróżyk. Równocześnie firma wciąż rozwija swoją działalność stalową. – Wzbogacamy naszą ofertę, by dać Klientowi większy wybór i możliwości – dodaje.
Źródła:
https://european-aluminium.eu/about-aluminium/aluminium-in-use/



