Nowa maszyna, nowe możliwości – Felgenhauer poszerza zakres działalności

Każdy rozwój wymaga inwestycji. Na początek, aby zacząć biegać, wystarczą wygodne ubrania. Gdy jednak osiąga się wyższy poziom, zakup profesjonalnego obuwia staje się oczywistością. Podobnie wygląda sytuacja w firmach. Pewne prace można wykonywać samodzielnie lub z wykorzystaniem posiadanych już urządzeń, ale gdy liczba Klientów, a tym samym zamówień rośnie, nowe maszyny przestają być kwestią wyboru, a stają się koniecznością.

Elumatec SBZ 151 – nowoczesne centrum obróbki

Pod koniec 2023 r. park maszynowy Felgenhauer został wzbogacony o kolejną maszynę – Elumatec SBZ 151, która zaprojektowana została z myślą o wydajnej obróbce profili aluminiowych i cienkościennych profili stalowych.

Aluminium jest materiałem, który wymaga innego traktowania niż stal. Narzędzie powinno pracować w odpowiednim tempie, dlatego stosuje się urządzenia wysokoobrotowe. W przypadku Elumatec SBZ 151 pozycjonowanie zespołu obróbczego odbywa się z prędkością 66m/min, a obróbka przebiega z aż sześciu stron równocześnie. Istotne jest to, że urządzenie w krótkim czasie dokonuje wymiany narzędzi, co zapewnia optymalny cykl obróbki. Dodatkowo w maszynie zastosowano dwie oddzielne strefy, które pozwalają na pracę w trybie wahadłowym.

Główne cechy Elumatec SBZ 151:

  • przeznaczenie: frezowanie, wiercenie, nacinanie gwintów, gwintowanie, podcinanie i cięcie profili aluminiowych o długości ponad 20 m;
  • praca z sześciu stron równocześnie;
  • unieruchomienie profili, które chroni ich powierzchnię;
  • krótki czas wymiany narzędzi;
  • obróbka w trybie wahadłowym;
  • 13 narzędzi standardowych i 7 specjalnych;
  • zdalna konserwacja.

Urządzenie trafiło już na halę Felgenhauer. Zanim jednak rozpocznie się produkcja seryjna, należy je zaprogramować tak, aby zoptymalizować cały proces. – W działaniach tych uczestniczą specjaliści z firmy Elumatec, którzy wraz z naszymi programistami uruchamiają maszynę. Wspólnie ustawiamy pierwszy element, dobieramy narzędzia i parametry obróbki oraz sprawdzamy, jak zachowa się materiał. Zastanawiamy się również, co jeszcze możemy usprawnić. Czasami wystarczy zmienić kolejność działań, żeby późniejsza praca przebiegała szybciej i sprawniej. Wszystko po to, by uniknąć błędów na etapie produkcji – mówi Daniel Kozik, Project Manager w Felgenhauer.

Kolejna pozycja w ofercie Felgenhauer

Do tej pory w bogatej ofercie firmy znajdowały się części i konstrukcje wykonane ze stali. Zakup urządzenia do obróbki aluminium to sposób na powiększenie portfolio i wejście w nową gałąź przemysłu, która zapewni przedsiębiorstwu jeszcze większą stabilność. Ważne, by od samego początku gwarantować Klientom najwyższą jakość, co jest możliwe, dzięki zastosowaniu wysokiej klasy urządzeń.

To sprawia, że nie tylko nasza praca i czas realizacji zamówienia są przewidywalne, ale również efekt tej pracy. Zachowujemy bardzo wysoką powtarzalność produkcji. Daje to pewność, że każdy element będzie taki sam, a to bardzo ułatwia montaż, podczas którego nawet niewielka różnica może znacznie skomplikować etap składania. My eliminujemy ten problem – dodaje Daniel Kozik.

Felgenhauer posiada bogato rozbudowany park maszynowy. Znajdują się w nim urządzenia i maszyny, które służą m.in. do: cięcia, gięcia, spawania, obróbki skrawaniem oraz wykonania zabezpieczeń antykorozyjnych. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tym miejscu.

Scroll to Top