Pod koniec lat 90. jedna z amerykańskich firm wprowadziła zmiany w procesach, które pozwoliły o połowę zredukować czas montażu końcowego jej produktu. Firma ta nazywa się Boeing, a zmiany dotyczyły modelu 737. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych samolotów pasażerskich na niebie. Kluczem do sukcesu okazał się lean manufacturing, czyli japoński system odchudzonej produkcji, który narodził się w fabrykach Toyoty. Dziś stosowany jest on również w Felgenhauer.
skupiamy się tylko na tym, co naprawdę istotne dla Klientów i pracowników
– Przewidywalność, organizacja, ale też ciągłe szukanie skuteczniejszych rozwiązań. Może nie brzmi to pasjonująco, ale pozwala zapewnić bezpieczeństwo, wyeliminować błędy oraz zwiększyć jakość. W Felgenhauer już od wielu lat stosujemy metodę zarządzania procesami produkcyjnymi, która znana jest jako lean manufacturing. Jest ona spójna z naszymi celami i przynosi wymierne korzyści firmie, pracownikom oraz Klientom – mówi Piotr Sienkiewicz, dyrektor Działu Sprzedaży w Felgenhauer.
Co to jest lean manufacturing?
Lean manufacturing to metoda zarządzania procesami produkcyjnymi, która zakłada ciągłe doskonalenie. Celem jest eliminacja marnotrawstwa, większa efektywność i poprawa jakości. System opiera się na zaangażowaniu pracowników oraz usunięciu wszystkiego, co zbędne – przestojów, nadprodukcji oraz zapasów.
– Każde działanie ma być sprawne, skuteczne i korzystne dla Klienta. W efekcie wysyłamy na czas dokładnie taki produkt, jakiego on oczekuje – dodaje Piotr Sienkiewicz.
Jedną z osób odpowiedzialnych za powstanie koncepcji jest Taiichi Ohno. Techniki odchudzonej produkcji rozwinął i zastosował w procesach Toyoty, dlatego często nazywa się je mianem Toyota Production System (TPS). Najważniejsze zasady zostały przedstawione graficznie za pomocą „Domu Toyoty”.
Czy jednak system wywodzący się z Japonii może funkcjonować również w polskich realiach?
Japońska filozofia zarządzania w Felgenhauer
Zasady wykreowane przez Toyotę okazały się na tyle uniwersalne, że z powodzeniem stosowane są przez firmy nie tylko azjatyckie. Nie zaszkodził im nawet upływ czasu. Dziś są równie aktualne, jak w latach, w których powstawały.
System został wdrożony również w firmie Felgenhauer, gdzie funkcjonuje do dziś. Przynosi on realne korzyści, takie jak:
- wyższa wydajność
- eliminacja przestojów
- utrzymanie jakości produktów
- ograniczenie odpadów poprodukcyjnych
- poprawa komunikacji w firmie
- większe zaangażowanie pracowników
Elementy japońskiej filozofii stosowane
w Felgenhauer to przede wszystkim:
KAIZEN – ciągłe doskonalenie
Jeżeli można zrobić coś lepiej, robimy to. Wiemy, że ciągłe dążenie do doskonałości jest kluczem rozwoju firmy, dlatego staramy się angażować pracowników w ten proces. W końcu to oni jako pierwsi mogą wychwycić błąd i zaproponować rozwiązanie, dzięki któremu ich praca stanie się skuteczniejsza.
SMED – maksymalne skrócenie czasu zmiany narzędzi
Ustandaryzowanie kolejności działań oraz odpowiednie zaprogramowanie maszyn przyśpiesza każde działanie. Podczas przeprowadzania zmiany kontrolujemy jakość, aby nie doprowadzić do pomyłki.
5S – sortowanie, systematyka, sprzątanie, standaryzacja i samodyscyplina
Dobrze zaprojektowane i wyposażone stanowiska są niezbędne dla sprawniejszego działania i wyższego bezpieczeństwa pracy. Jesteśmy jednak wyczuleni na przestrzeń wokół siebie i dbamy o zachowanie odpowiedniego porządku.
FMEA – przewidywanie problemów
Zanim zaczniemy realizować zamówienie, szukamy słabych punktów. Analizujemy problemy, które mogą pojawić się na kolejnych etapach pracy i im zapobiegamy. Przygotowujemy plan na sytuacje awaryjne, a przed rozpoczęciem produkcji seryjnej umożliwiamy naszym Klientom zamówienie prototypu lub pierwszych wzorców produktów.
GEMBA – blisko procesów produkcji
Osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji są obecne na halach produkcyjnych. Znają każdy dział oraz ich pracowników. Obserwują procesy nie z pozycji raportów i biurka, a uczestnicząc w nich. W ten sposób łatwiej zrozumieć problemy oraz dostrzec to, co warto udoskonalić.
Lean manufacturing i korzyści dla pracowników
– Gdzie widzisz siebie za 10 lat? – to pytanie często pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych, ale jak odpowiedzieć na nie, gdy przyszłość firmy jest nieznana?
Sprawdzony system sprawia, że przedsiębiorstwo nie tylko prosperuje w dobrych czasach, ale funkcjonuje również wtedy, gdy przychodzi trudniejsza koniunktura. Dla pracownika oznacza to stabilizację i pewność zatrudnienia. Nie jest to jednak jedyna korzyść związana z koncepcją lean manufacturing.
Większa sprawczość | Pracownicy realnie angażują się w proces doskonalenia. Mają wpływ na to, jak wygląda ich praca. |
Podnoszenie kompetencji | Ludzie są największą wartością, dlatego inwestujemy w szkolenia i wspieramy w doskonaleniu zawodowym. |
Bezpieczeństwo | Eliminacja błędów, przewidywanie awarii oraz dobrze zorganizowane stanowiska pracy podnoszą komfort i bezpieczeństwo pracowników. |
Mniej stresu | Gdy wszystko jest zaplanowane i usystematyzowane, praca przebiega spokojnej. W takiej atmosferze łatwiej zadbać o równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. |
Satysfakcja | Świadomość, że na sukces pracuje cały zespół jest bezcenna. |
Zobacz, dlaczego warto pracować w Felgenhauer
„Jakość nie jest przypadkiem. To zawsze wynik inteligentnej pracy” – to słowa przypisywane angielskiemu myślicielowi Johnowi Ruskinowi. Współcześnie coraz więcej mówi się o tym, by pracować mądrze. W firmie, która zatrudnia ponad 1000 pracowników i wytwarza kilkadziesiąt tysięcy produktów miesięcznie, nie osiągnie się tego bez odpowiedniego systemu zarządzania procesami. To on jest gwarantem sukcesu, jakości produktów i bezpieczeństwa pracowników.